Дробова частина числа (позначається ) — функція, визначена на множині дійсних чисел, яка дорівнює:
- ,
де — ціла частина числа .
Властивості
- Область визначення — .
- Множина значень — .
- Функція є періодичною з періодом .
Ціла частина дійсного числа — найбільше ціле число, яке не більше ніж . Ціла частина числа зазвичай позначається як .
В інформатиці поряд з функцією ціла частина використовують функції підлога (англ. floor) та стеля (англ.ceiling). Функція підлога позначається як та збігається з цілою частиною, функція стеліпозначається як та дорівнює найменшому цілому числу, яке не менше за .
Визначення за допомогою нерівностей такі:
Позначення та приклади
Для цілої частини числа довгий час використовувалось позначення , введене Гаусом.
В 1962 році Кеннет Айверсон запропонував заокруглення числа до найближчого цілого в меншу і більшу сторони називати «підлога» і «стеля» і позначати і відповідно. У цих позначеннях .
В сучасній математиці вживають обидва позначення, і , однак існує тенденція переходу до термінології і позначенням Айверсона. Одна з причин цього — потенційна неоднозначність поняття «ціла частина числа»[1]. Наприклад, ціла частина числа 2,7 рівна 2, але можливі дві думки на те, як визначити цілу частину числа −2,7. Відповідно до даного в цій статті визначення , однак в деяких калькуляторах наявна функція цілої частини числа INT, для від'ємних чисел визначена як INT(-x) = -INT(x), таким чином INT(-2,7) = −2. В термінології Айверсона відсутні можливі неоднозначності:
- Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії
Розбираємо приклади
Немає коментарів:
Дописати коментар